This site is an archive!

Please note you are viewing an archive of the RiverRun International Film Festival website. Please visit our main site for the latest.

The Awards are in!

The Awards are in!

The festival is a wrap and the awards have been announced...see below for a full list of the winners.  Thanks again to everyone for making this year's Festival such a smashing success, and keep checking back in the coming days for more news!

Audience Awards

  • Kilpatrick, Townsend & Stockton, LLP Audience Award for Best Narrative Feature — Monsieur Lazhar (Canada), directed by Philippe Falardeau
  • Kilpatrick, Townsend & Stockton, LLP Audience Award for Best Documentary Feature — Chasing Ice (USA), directed by Jeff Orlowski
  • Altered States Audience Award for Best American Independent Film — Small, Beautifully Moving Parts (USA), directed by Annie Howell and Lisa Robinson

Jury Awards (Narrative Feature Competition)

  • Best Narrative Feature — Found Memories (Argentina/Brazil), directed by Júlia Murat
  • Peter Brunette Award for Best Director — Júlia Murat, Found Memories (Argentina/Brazil)
  • Best Actor — Mohamed Fellag in Monsieur Lazhar (Canada)
  • Honorable Mention, Best Actor — Anders Danielsen Lie in Oslo, August 31st (Norway)
  • Best Actress — Nadezhda Markina, Elena (Russia)
  • Honorable Mention, Best Actress — Sonia Guedes, Found Memories (Argentina/Brazil)
  • Best Cinematography — Lucio Bonelli, Found Memories (Argentina/Brazil)
  • Best Screenplay — Philippe Falardeau, Monsieur Lazhar (Canada)

Jury Awards (Documentary Feature Competition)

  • Best Documentary Feature — The Boy Who Was a King (Bulgaria/Germany), directed by Andrey Paounov
  • Best Director — Lauren Greenfield, Queen of Versailles (USA)
  • Human Rights Award — Love Free or Die (USA), directed by Macky Alston

Jury Awards (Shorts Competetion)

  • Best Narrative Short — The Trip (Portugal/USA), directed by Simao Cayatte
  • Honorable Mention, Best Narrative Short — They Say (Spain), directed by Alauda Ruiz de Azúa
  • Best Documentary Short — Cutting Loose (UK), directed by Finlay Pretsell and Adrian McDowall
  • Best Animated Short — Something Left, Something Taken (USA), directed by Ru Kuwahata and Max Porter
  • Honorable Mention, Best Animated Short — Bottle (USA), directed by Kirsten Lepore
  • Honorable Mention, Best Animated Short — Luminaris (Argentina), directed by Juan Pablo Zaramella
  • Best Student Narrative Short —  Against The Sea (USA), directed by Richard Parkin of UCLA
  • Best Student Documentary Short — Where We Live(USA), directed by Fady Hadid of USC
  • Best Student Animated Short — The Reality Clock (USA), directed by Amanda Tasse  of USC
  • Honorable Mention, Best Student Animated Short — Bottle (USA), directed by Kirsten Lepore of Cal Arts